Υποβολή Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2019

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2019 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία για φέτος ορίζεται από την Τετάρτη 20 ως και την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019 για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Απουσίες μαθητών/τριών λόγω της εποχικής γρίπης

Σας ενημερώνουμε ότι οι απουσίες των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης, που οφείλονται στην έξαρση της εποχικής γρίπης, δεν θα ληφθούν υπόψη για
τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον οι κηδεμόνες τους ή οι ίδιοι, εάν είναι
ενήλικοι/ες, προσκομίσουν στη σχολική μονάδα πρόσφατη βεβαίωση/γνωμάτευση δημοσίου ή
ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, στην οποία να αναγράφεται ο λόγος και η
επιβεβλημένη διάρκεια απουσίας από το σχολείο.

Η παρούσα εγκύκλιος έχει ισχύ για το τρέχον σχολικό έτος.

Διευκρινίσεις για τις απουσίες λόγω γρίπης (Αρ. Πρωτ. : Φ1/28838/Δ2/22-2-2019)

Σχετ : η με αρ. πρωτ. Φ1/24044/Δ2/15-2-2019 εγκύκλιος του ΥΠΠΕΘ

Κατόπιν ερωτημάτων σχετικά με την ανωτέρω εγκύκλιο, σύμφωνα με την οποία οι απουσίες των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που οφείλονται στην έξαρση της εποχικής γρίπης δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, σας γνωρίζουμε ότι ως έναρξη εφαρμογής της ορίζεται ο μήνας Ιανουάριος 2019.

Με νεότερη εγκύκλιο θα οριστεί η λήξη της, κατόπιν ενημέρωσης από τους αρμόδιους φορείς.

Αρ.Πρωτ. : Φ1/38572/Δ2/12-3-2019

ΘΕΜΑ: «Ενημέρωση σχετικά με απουσίες εποχικής γρίπης»

ΣΧΕΤ

: οι με αρ.πρωτ.Φ1/24044/Δ2/15-2-2019 κα ιΦ1/28838/Δ2/22-2-2019 εγκύκλιοι του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Σε συνέχεια των ανωτέρω σχετικών εγκυκλίων και μετά από συνεργασία με τις Υγειονομικές Υπηρεσίες, σας ενημερώνουμε ότι παύει από 13/3/2019 η ισχύς της με αρ.πρωτ.Φ1/24044/Δ2/15-2-2019 εγκυκλίου με θέμα «Απουσίες μαθητών/τριών λόγω της εποχικής γρίπης»

Έλεγχοι επίδοσης Α' Τετραμήνου

Οι βαθμοί του Α’ Τετραμήνου θα δοθούν την Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου και ώρες 12:30 με 14:00 και μόνο στους κηδεμόνες των μαθητών

Παράλληλα θα γίνουν οι εκλογές για το νέο Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου μας

Πρόσκληση σε Γενική Συνέλευση

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Το Δ.Σ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου ΓΕΛ Ν. Φιλ/φειας
καλεί όλα τα μέλη του Συλλόγου σε Γενική Συνέλευση στο χώρο του
σχολείου την Τετάρτη 30/01/2019 και ώρα 18:00
Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης θα είναι:
1. Απολογισμός πεπραγμένων του Συλλόγου
2. Οικονομικός Απολογισμός
3. Εκλογή Εφορευτικής επιτροπής
4. Υποβολή υποψηφιοτήτων για τις εκλογές του Συλλόγου οι οποίες θα γίνουν την ημέρα και ώρα που θα δοθούν οι βαθμοί των μαθητών.

Υποβολή υποψηφιοτήτων για το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων, για Εξελεγκτική Επιτροπή, αντιπροσώπους για την Ένωση Γονέων, το Σχολικό Συμβούλιο και για την Εφορευτική Επιτροπή θα μπορεί να γίνει μέχρι την Δευτέρα 4/2/2019 στην Διεύθυνση του Σχολείου

Για το Δ.Σ του Συλλόγου
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Η Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΚΑΠΟΤΗΣ ΚΩΝΙΝΟΣ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ

Ενημέρωση μαθητών της τελευταίας τάξης ΓΕΛ σχολικού έτους 2018-2019 για τις πανελλαδικές εξετάσεις

Εκδόθηκε η εγκύκλιος για την ενημέρωση των μαθητών της τελευταίας τάξης ΓΕΛ σχολικού έτους 2018-2019 και των αποφοίτων –υποψηφίων για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2019 σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα σε πανελλαδικό επίπεδο.

Η εγκύκλιος σε μορφή pdf

Ενημέρωση Γονέων

Την Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 6:00 μ.μ., στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων, θα γίνει ενημέρωση γονέων για την επίδοση των μαθητών του Σχολείου

Ενημέρωση Γονέων

Την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 6:00 μ.μ., στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων, θα γίνει ενημέρωση γονέων για θέματα λειτουργίας του Σχολείου

Έκδοση ΑΔΥΜ

Το Ιατρικό προσωπικό της 1η ΤΟΜΥ Ν. Φιλαδέλφειας – Ν. Χαλκηδόνας, εξυπηρετεί όλους τους γονείς που επιθυμούν να συμπληρώσουν το Ατομικό Δελτίο Μαθητή (ΑΔΥΜ) και να ενημερωθούν ή να πραγματοποιήσουν εμβολιασμό στα παιδιά τους.

Η επικοινωνία γίνεται με την Παιδίατρο και τις Επισκέπτριες Υγείας κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού.

Οι Υπηρεσίες που προσφέρει η 1η ΤΟΜΥ Ν. Φιλαδέλφειας – Ν. Χαλκηδόνας είναι ΔΩΡΕΑΝ.

Κλείνοντας, θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε τις ειδικότητες που η 1η  ΤΟΜΥ Ν. Φιλαδέλφειας – Ν. Χαλκηδόνας διαθέτει, για την εξυπηρέτηση των κατοίκων της περιοχής:

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ
1. Γενικοί Ιατροί
2. Παιδίατρος
3. Νοσηλευτές
4. Επισκέπτες Υγείας
5. Κοινωνική Λειτουργός
6. Διοικητικό προσωπικό

Για οποιαδήποτε συμβουλή, ενημέρωση και συνεργασία παρακαλούμε, όπως καλείτε στο κάτωθι τηλέφωνο της Υπηρεσίας.

Γραμματεία: 210 2533974
Οι ώρες λειτουργίας της 1ης ΤΟΜΥ Ν. Φιλαδέλφειας – Ν. Χαλκηδόνας, είναι από τις                      08:00 – 21:00μμ.

Αγιασμός

Ο Αγιασμός για την νέα σχολική χρονιά θα γίνει την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 8:15. Μετά θα δοθούν τα βιβλία.

Τελετή Θεμελίωσης – Αγιασμού Νέου κτηρίου 3ου ΓΕΛ Ν. Φιλαδέλφειας

Η τελετή αγιασμού για την θεμελίωση του νέου κτηρίου του 3ου ΓΕΛ Ν. Φιλαδέλφειας «Μίλτος Κουντουράς», θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 10:30 στο σημείο ανέγερσης των σχολείων, στην συμβολή των οδών Λ. Δεκελείας 205 και Κιλκίς στην Ν. Φιλαδέλφεια