Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων (Ε.Δ.Ε.Μ.) για το σχολικό έτος 2023-2024

Η Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων (Ε.Δ.Ε.Μ.) των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης Λυκείου και της Δ΄ τάξης Λυκείου των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. για το σχολικό έτος 2023 – 2024 περιλαμβάνει τα εξεταζόμενα στις πανελλαδικές εξετάσεις ειδικά μαθήματα: 1) Ελεύθερο Σχέδιο, 2) Γραμμικό Σχέδιο, 3) Γαλλικά, 4) Γερμανικά, 5) Ιταλικά, 6) Ισπανικά, 7) Αρμονία, Ακουστική Ικανότητα, Μουσική Αντίληψη/Γνώση.

Παρακαλούνται οι γονείς/μαθητές (αν είναι ενήλικοι) που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν την Ε.Δ.Ε.Μ. σε ένα ή περισσότερα μαθήματα, να συμπληρώσουν και να επιστρέψουν στο σχολείο την παρακάτω υπεύθυνη δήλωση μέχρι και την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Το 1ο ΓΕΛ, το 3ο ΓΕΛ και το 1ο Γυμνάσιο Ν. Φιλαδέλφειας, συνδιοργανώνουν και σας προσκαλούν την Πέμπτη, 9 Νοεμβρίου, 5.30μμ-8.30μμ, στη διαδικτυακή ομιλία – συζήτηση με θέμα:

«Σχολική βία και εκφοβισμός : καινοτόμες μέθοδοι αντιμετώπισης – συνεργασία εκπαιδευτικών και γονέων»

– Ποιός ο ρόλος “θυτών”, “θυμάτων” και θεατών στο φαινόμενο της σχολικής βίας;

– Ποιά είναι τα εμπόδια αναφοράς των περιστατικών στους εκπαιδευτικούς και στους γονείς (ψέματα, ‘κάρφωμα’, φόβος εκδίκησης) και ποιοι οι τρόποι υπέρβασής τους;

– Ανάλυση περιστατικών βίας και εκφοβισμού από την καθημερινότητα της σχολικής ζωής: πώς διαχωρίζω τη βία από τον εκφοβισμό;

– Πώς εφαρμόζονται οι καινοτόμες μη τιμωρητικές μέθοδοι αντιμετώπισης της βίας και του εκφοβισμού, όπως η μέθοδος της Ομάδας Υποστήριξης;

– Πώς συμμετέχουν οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί στη μέθοδο της Επανορθωτικής Δικαιοσύνης;

– Ποιο πρωτόκολλο ενεργειών ενδείκνυται να εφαρμοστεί, στο πλαίσιο συνεργασίας σχολείου- οικογένειας;

Ομιλήτρια

Καραβόλτσου Αθηνά

Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, Ψυχοθεραπεύτρια (επί πτυχίω), Εκπαιδευτικός (Msc, Med)

Αναλυτικό βιογραφικό:   https://athinakaravoltsou.com

Για δηλώσεις συμμετοχής, πατήστε: https://forms.gle/j3E4pjrSfmfswb4t7

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί μέσω Webex, σε σύνδεσμο που θα σας σταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση που θα δηλώσετε.

Εφαρμογή Μηχανογραφικού Σχολικής Μονάδας για τη δημιουργία κωδικού ασφαλείας των υποψηφίων για την ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου (Π.Μ.Δ.)

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 19 Ιουνίου 2023, θα μπορούν να έρθουν στο Σχολείο προκειμένου να αποδοθεί κωδικός ασφαλείας Μηχανογραφικού Δελτίου οι:

• Τελειόφοιτοι και απόφοιτοι που συμμετέχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2023, προκειμένου να υποβάλλουν Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ. Για την ταυτοποίηση οι υποψήφιοι θα πρέπει να προσκομίζουν το Δελτίο Υποψηφίου και την Αστυνομική τους ταυτότητα.
  • Τελειόφοιτοι που δε συμμετέχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2023, προκειμένου να υποβάλλουν Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ. Για την ταυτοποίησή του πρέπει να έχουν μαζί τους την Αστυνομική τους Ταυτότητα
  • Απόφοιτοι με την κατηγορία 10% που συμμετέχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις χωρίς νέα εξέταση για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2023, προκειμένου να υποβάλλουν Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Οι υποψήφιοι αυτής της κατηγορίας θα πρέπει να έχουν υποχρεωτικά μαζί τους την Αστυνομική τους Ταυτότητα και το Δελτίο Υποψηφίου ή την Βεβαίωση Συμμετοχής στις Εξετάσεις, όπου αναφέρεται ο Κωδικός Αριθμός Υποψηφίου.

Ο κωδικός είναι ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ και θα δίνεται μόνο στον υποψήφιο.

Υπάρχει η δυνατότητα να δοθεί ο κωδικός σε άλλον, με την προϋπόθεση να έχει υπεύθυνη δήλωση είτε από το gov.gr είτε από ΚΕΠ, του υποψηφίου που να επιτρέπει να δοθεί ο κωδικός σε άλλον.

Ανοίγει η πλατφόρμα για αποτελέσματα Πανελλαδικών Εξετάσεων μέσω γραπτού μηνύματος SMS

Τη δυνατότητα ενημέρωσης μέσω γραπτού μηνύματος SMS θα έχουν και φέτος, για τρίτη χρονιά, οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών Εξετάσεων, καθώς θα μπορούν να λάβουν τη βαθμολογία τους, αλλά και τη σχολή/τμήμα εισαγωγής τους με γραπτό μήνυμα SMS στο κινητό τους τηλέφωνο.

Οι υποψήφιοι μπορούν να καταχωρίσουν ή να επιβεβαιώσουν το κινητό τους τηλέφωνο στη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων smsresults.minedu.gov.gr μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης Δημόσιας Διοίκησης gov.gr, σε ειδική εφαρμογή η οποία θα είναι διαθέσιμη από την Πέμπτη 15 Ιουνίου έως και την Παρασκευή 23 Ιουνίου, αξιοποιώντας τα στοιχεία συμμετοχής τους στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2023.

Η εφαρμογή αναπτύχθηκε και λειτουργεί από το Εθνικό Δίκτυο Υποδομών Τεχνολογίας και Έρευνας – ΕΔΥΤΕ Α.Ε. (GRNET), Φορέα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, σε συνεργασία με τη Γενική́ Διεύθυνση Ψηφιακών Συστημάτων, Υποδομών και Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο του Ψηφιακού Μετασχηματισμού της Εκπαίδευσης.

Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι το κανάλι του κινητού τηλεφώνου λειτουργεί ανεξάρτητα από  την εφαρμογή του ΥΠΑΙΘ results.it.minedu.gov.gr,  όπου οι υποψήφιοι, πληκτρολογώντας τον οκταψήφιο κωδικό τους και το αρχικό γράμμα από το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο και το μητρώνυμο, σε κεφαλαίους  χαρακτήρες, θα μπορούν να ενημερωθούν αναλυτικά για τη βαθμολογία τους και τη σχολή εισαγωγής τους.

Νέα ώρα εξέτασης

Λόγω καθυστέρησης στην έναρξη της εξέτασης της 1ης βάρδιας, η Α και η Β Τάξεις θα γράψουν εξετάσεις σήμερα 29/5 στις 12:30