"Εμείς όμως, οι πολυκλαδικοί με την έναρξη της νέας δεκαετίας λειτουργίας του σχολείου μας και με τη μετονομασία του από "Ενιαίο Πολυκλαδικό Λύκειο Νέας Φιλαδέλφειας" σε "Ενιαίο Πολυκλαδικό Λύκειο Νέας Φιλαδέλφειας - Μίλτος Κουντουράς", βάζουμε ένα νέο σκοπό:

1. Να γνωρίσουμε την Ιστορία της Εκπαίδευσης στη νεώτερη Ελλάδα και ιδιαίτερα το έργο του Μίλτου Κουντουρά και των άλλων μεγάλων του καιρού του συμπολεμιστών, του Δελμούζου, του Γληνού, του Τριανταφυλλίδη,
  2. Να γνωρίσουμε το παιδαγωγικό έργο του Μίλτου Κουντουρά όπως το εφάρμοσε κατά την "Ιερά τριετία" 1927 -1930 στο Διδασκαλείο Θηλέων Θεσσαλονίκης,
  3. Να εμπνευστούμε από το έργο του ώστε το σχολείο μας να γίνει "Το Δημιουργικό Σχολείο που οραματίστηκε ο Κουντουράς" και που είναι ακόμη άπιαστο όνειρο" (Χρίστος Τσολάκης), και
  4. Ν' αγωνιστούμε όλοι μας - δάσκαλοι, μαθητές και γονείς - για να βελτιωθεί και να επεκταθεί ο θεσμός του Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου και να μη γίνει, σαν το Παρθεναγωγείο του Βόλου και το Διδασκαλείο Θηλέων Θεσσαλονίκης, μια σύντομη παρένθεση στην ιστορία των εκπαιδευτικών μας παραγμάτων".

Απόσπασμα από την εισήγηση, για τη μετονομασία του σχολείου,

της Ευαγγελίας Καπετάνου,

Διευθύντριας του Ε.Π.Λ. Νέας Φιλαδέλφειας.