Ο ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΜΙΛΤΟΣ ΚΟΥΝΤΟΥΡΑΣ

"Όση σημασία όμως και αν είχε η συμβολή του Κουντουρά στο γνωμοδοτικό συμβούλιο, η πραγματική θέση του δεν ήταν εκεί παρά μέσα στο σχολειό. Και ο ίδιος το ένιωθε και ζήτησε τελευταία να συνδυάσει το έργο του συμβούλου με την εργασία στη σχολική πράξη, σ' ένα πρότυπο σχολειό. Μα η μπόρα που έπεσε στην ελληνική παιδεία στα 1933, μαζί με άλλους εκπαιδευτικούς του κέντρου απομάκρυνε και τον Κουντουρά από τη δημόσια θέση του. Να δουλέψει σε σχολειό, και ιδιωτικό ακόμα, ήταν πια αδύνατο. Κάποια προσπάθεια που έκαμε με το περιοδικό του "η Παιδεία", σταμάτησε κι αυτή απότομα στα πρώτα της βήματα. Κι έμεινε παράμερα για χρόνια κρατώντας μέσα του ανήσυχο τον καημό του σχολειού, που τον έτρωγε παραλύοντας κάθε του δύναμη. Κι έτσι σαν τον βρήκε η αρρώστια, η αντοχή του λύγισε, και η μεγάλη του καρδιά, που τόσο αγάπησε τον τόπο του και το παιδί, έσπασε σαν παιδιάτικο κι αυτή παιχνίδι".

Αλέξανδρος Δελμούζος